Skupine za samopomoč

Skupine za samopomoč sestavljajo predvsem ljudje iz tretjega življenjskega obdobja. Vanje je vključenih 5 do 15 članov. Sestajajo se redno (običajno tedensko) z namenom zadovoljevanja potrebe po samopomoči. Skupine, ki jih vodijo prostovoljci RK mnogim pomenijo nadomestilo za družino, ki je nimajo več. Zadnja leta se vanje vključuje tudi vse več ljudi iz srednje generacije, ki jim je to priprava na aktivno starost. Občasno, oziroma priložnostno so prisotni tudi predstavniki mlajše generacije. Tako postopoma nastajajo medgeneracijske skupine za samopomoč. Člani skupin na svojih srečanjih obravnavajo različne življenjsko aktualne teme, poleg pogovorov pa skupaj opravljajo tudi različne sprostitvene dejavnosti, kot so telovadba, petje, izleti v naravo in praznovanje osebnih praznikov članov.

Skupina se običajno sestane 1x tedensko, na isti dan ob isti uri, v določenem prostoru. Pogovor in druge aktivnosti v skupini vodi voditeljski par, običajno iz srednje generacije. Ta pripravi določeno temo za srečanje po predhodnem dogovoru v skupini. Včasih temo pripravi tudi kateri izmed članov skupine. Za izlet, skupna srečanja skupin, prireditve se organizira prevoz in pripravi program.

Namen skupin je v zadovoljevanju nematerialnih potreb starih ljudi po medčloveških odnosih, komunikaciji, sprejetosti, priznanju. Cilji pa so zmanjševanje osamljenosti in socialne izključenosti starih ljudi, dvig kvalitete njihovega življenja, aktivna/dejavna starost, izboljšanje duševnega in telesnega zdravje starih ljudi, pospeševanje sožitja med generacijami.

Pri RKS - Območnem združenju Škofja Loka trenutno deluje deset skupin starih za samopomoč: 2 v Škofji Loki. 4 v Gorenji vasi, 3 v Žireh in 1 v Železnikih.

OBISKI STAREJŠIH, OSAMLJENIH, BOLNIH IN INVALIDNIH OSEB NA DOMU

Prostovoljci krajevnih organizacij Rdečega križa bodo tudi v letu 2019 obiskovali starejše, osamljene, invalidne in bolne sokrajane na domu, v Domovih za starejše občane in drugih zavodih. Obiskov in pozornosti bodo deležni tudi ljudje v veliki socialni stiski, ki jih revščina potiska v osamljenost in ozadje. Osamljenih, bolnih in invalidov se bomo posebej spomnili in jih obiskovali ob njihovih jubilejih, ob večjih zdravstvenih težavah in pred prazniki, ko je občutek osamljenosti, pozabljenosti in nemoči še večji kot sicer. Prostovoljke in prostovoljci bodo s toplo besedo in skromno pozornostjo v obliki darilca pomagali pri lajšanju osamljenosti in tako vlivali vedrino tam, kjer bo potrebno ter jo dajali in hkrati sprejemali tam, kjer se starejši, osamljeni in invalidi sami dobro znajdejo. Prostovoljci bodo prisluhnili pripovedim obiskanih o njihovih življenjskih uspehih in težavah ter jim tako sporočili, da v svoji radosti in žalosti niso sami. Svetovali jim bodo, kam naj se obrnejo po pomoč, če bo to potrebno in o težavah posameznikov obveščali tudi RKS - Območno združenje Škofja Loka, da bo če bo potrebno, reagiral tudi ta.

14. TRADICIONALNO SREČANJE SKUPIN NA SV. ANDREJU

14. tradicionalno srečanje skupin starih za samopomoč, ki delujejo v okviru Krajevnih organizacij RKS - Območnega združenja Škofja Loka v Občinah Gorenja vas Poljane, Škofja Loka, Železniki in Žiri. Srečanje je potekalo v torek, 14. junija 2022, s pričetkom ob 10. uri, v Gostišču Rupar na Svetem Andreju. Vse prisotne so nagovorili Majda Rant, koordinatorka skupin, Rudi Zadnik, predsednik RKS-OZ Škofja Loka in Mateja Prosen iz ZDSGS. V kulturnem programu so nastopili učenci Osnovne šole Ivana Tavčarja Gorenja vas, vadbeni studio Polerina. Dr. Anda Predan je predala zdravstveni nasvet zakaj je pomemben dober imunski sistem, prisotne pa je s skečom dodatno v smeh spravila Cilka Bohinc s svojo skupino.