Darovanje organov in tkiv

Posmrtno darovanje organov je oblika pomoči sočloveku v stiski. Za določene bolezni je namreč zdravljenje s presaditvijo organov in tkiv vedno bolj uveljavljena metoda, najbolj učinkovita ali pa celo edina možna oblika zdravljenja najhujših bolezni. S takšnim darovanjem pomagamo bolniku ohraniti življenje ali pa mu zagotovimo, da bo njegovo življenje bolj kakovostno. Število bolnikov, ki potrebujejo zdravljenje s presaditvijo narašča nesorazmerno s številom opredeljenih darovalcev po smrti. Po podatkih Evropskega direktorata za kvaliteto zdravil in zdravja (EDQM, 2015) je na čakalnih seznamih preko 70 000 oseb; vsak dan jih 12 umre zaradi pomanjkanja ustreznega organa za presaditev.

Posameznik, ki se odloči in opredeli za darovanje organov in tkiv v času življenja, postane darovalec organov in tkiv po smrti.

Kdo lahko postane darovalec

Darovalec lahko postane vsaka oseba, ki ni nosilec bakterijske ali virusne okužbe in nima malignega obolenja, ki bi se lahko preneslo na prejemnika. Za darovanje organov in tkiv se lahko odloči tudi mladoletna oseba po dopolnjenem 15. letu starosti. Zgornja starostna meja je odvisna tudi od izkušenj in programov posameznega transplantacijskega centra.

Kje lahko svojo odločitev za darovanje organov/tkiv po smrti zapišemo na kartico zdravstvenega zavarovanja?

Vsakdo, ki želi po smrti darovati organe in tkiva za presaditev, lahko svojo odločitev pisno izrazi na pooblaščenih prijavnih mestih. Na podlagi dogovora in navodil med RKS in Zavodom RS za presaditev organov in tkiv Slovenja - Transplantom, zbira pisne izjave darovalcev o opredelitvi za posmrtno darovanje organov in tkiv človeškega telesa tudi RKS-OZ Škofja Loka, Kidričeva cesta 1, 4220 Škofja Loka, ob ponedeljkih, sredah in petkih med 8:00 in 12:00, ob sredah pa tudi popoldan, med 13:00 in 16:00 (tel. 04/51-70-650). Potrebno je izpolniti poseben obrazec (pristopno izjavo), pooblaščena oseba pa preveri posameznikovo identiteto (zato je potreben osebni dokument ter kartica zdravstvenega zavarovanja) in jo s podpisom potrdi.

Izjave zbira Slovenija-transplant, kjer se podatke vnese v Slovenski register opredeljenih darovalcev organov in tkiv po smrti. Register je v elektronski obliki, podatki pa so vezani na kartico zdravstvenega zavarovanja. Zapis je neviden, dostopen izključno pooblaščenemu zdravniku transplantacijskemu koordinatorju šele po smrti posameznika. Dostop do podatkov o darovanju po smrti je mogoč le s posebnim računalniškim programom in z uporabo za to določene profesionalne kartice.

Ali si lahko premislim?
Darovalec ima tudi pravico in možnost, da svojo prvotno odločitev o posmrtnem darovanju organov in tkiv na vseh pooblaščenih mestih prekliče. "Odstopno izjavo" izpolnimo in podpišemo na enem izmed pooblaščenih mest, na enak način kot smo podpisali "Pristopno izjavo".

Vzemite si čas za premislek in odločitev. Izjemno pomembni so pogovori o temi med svojci in bližnjimi: če ste že zavzeli kakršno koli stališče, obvestite svoje najbližje o osebni opredelitvi za ali proti darovanju organov in tkiv po smrti. Svojci imajo zelo pomembno vlogo tudi takrat, ko na kartici ne bo vpisan podatek o opredelitvi.