OD 1.8.2022 DO 4.9.2022 JE HUMANITARNO SKLADIŠČE ZAPRTO ZARADI LETNEGA DOPUSTA

AKCIJA ZBIRANJA SREDSTEV BO POTEKALA V ČASU URADNIH UR SKLADIŠČA

KORONA VIRUS (COVID 19) napotki

Sreda, 18. marec 2020

Opozorilo in priporočila kako ravnati v času izrednih razmer:

Pri preprečevanju okužbe s koronavirusom veljajo enaka načela preventive kot pri preprečevanju drugih nalezljivih bolezni, ki povzročajo okužbe dihal. Ker pa se izjemno hitro širi med ljudmi, sta najbolj učinkovita preventivna ukrepa omejevanje socialnih stikov ter dosledno upoštevanje higienskih priporočil.

V izogib širjenju virusa priporočamo naslednje preventivne ukrepe:

1.) Higienski preventivni ukrepi:

*Če zbolimo, ostanemo doma.
*Upoštevamo pravila higiene kašlja.
*Redno si umivamo roke z milom in toplo vodo.

Če voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke. Vsebnost alkohola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60 odstotkov. Razkužilo za roke je namenjeno samo za zunanjo uporabo. Sredstva za čiščenje/razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože.

-Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
-Izogibamo se zaprtih prostorov, poskrbimo za redno zračenje.
-Izogibamo se tesnim stiskom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni.

2.) Ukrepi, namenjeni omejevanju socialnih stikov:

Ključni preventivni ukrep za zajezitev širjenja koronavirusa je omejevanje socialnih stikov, zato:

*velja prepoved zbiranja ljudi v zaprtih prostorih za več kot 100 oseb
*so odpovedane množične prireditve na prostem
*zaprta večina javnih ustanov (knjižnice, muzeji, kinodvorane, galerije, ...)
*je od 16. marca ustavljen javni potniški avtobusni in železniški promet, prevoz z gondolami in vzpenjačo
*je od 16. marca začasno prepovedana ponudba ter prodaja blaga in storitev neposredno potrošnikom na območju Republike Slovenije. Sem se uvrščajo nastanitvene, gostinske, velnes, športno-rekreacijske, kinematografske, kulturne, frizerske, kozmetične in pedikerske storitve, kot tudi storitve iger na srečo in druge podobne dejavnosti.

3.) Pravilna higiena kašlja in kihanja:

- Preden zakašljate / kihnete, si pokrijte usta in nos s papirnatim robčkom.
ali
- Če robčka nimate, zakašljajte / kihnite v zgornji del rokava.
- Papirnat robček po vsaki uporabi odvrzite v koš.
- Po kašljanju/kihanju si umijte roke z milom ter vodo.

Bodite odgovorni do sebe in drugih, tako da se ne družite, da se izogibate stikom, da skrbite za higieno in razkuževanje ter da zdržite samoizolacijo, če pa morate v službo, se dobro zaščitite.

Ključni preventivni ukrep za zajezitev širjenja koronavirusa je omejevanje socialnih stikov (skupno pitje kave, igranje na otroških igralih,...), zato pojdite v tem času rajši v naravo.

PSIHOSOCIALNA POMOČ V ČASU KORONAVIRUSA:

na spletni strani ZD Škofja Loka https://www.zd-loka.si/?subpageid=54

(Dispanzer za mentalno zdravje) dobite podatek o prvi psihološki pomoči.

Lahko pa se obrnete tudi na našega dolgoletnega  prostovoljca dr.Damjana Slabeta, ki vam bo z veseljem priskočil na pomoč in vam pomagal, če boste potrebovali psihosocialno pomoč (tel. 041 740 447) ali pa mu pišite na mail: slabed@zf.uni-lj.si.

Več v pripetih datotekah:

OSTANITE ZDRAVI !